6.9.2017 - 20.9.2017 - IDIMT sekce Corporate performance management

Okruhy ke státní bakalářské zkoušce z oboru Účetnictví a finanční řízení podniku – dílčí předmět 1MU305 Manažerské účetnictví I.

1. Předmět finančního a manažerského účetnictví, vztahy mezi nimi. Metodické řešení těchto vztahů.
  2. Členění podnikových činností z hlediska podílu na tvorbě zisku. Vztah finančního řízení podniku a manažerského účetnictví. Role treasurera a controllera v podniku.
  3. Informace pro měření výkonnosti podniku jako celku a pro řízení výkonnosti hlavní výdělečné činnosti, vztahy mezi nimi.
  4. Pojetí a základní kritéria členění nákladů ve finančním a manažerském účetnictví. Význam informací o nákladech pro řízení podniku.
  5. Měření a vykazování zisku v manažerském účetnictví.
  6. Základní průřezy podniku a jejich zobrazení v manažerském účetnictví.
  7. Metoda standardních nákladů a výnosů.
  8. Kalkulace a jejich využití v manažerském řízení.
  9. Metodické otázky sestavení kalkulace.
  10. Kalkulační systém a jeho využití v řízení.
  11. Postavení rozpočtu nákladů v systému plánů a rozpočtů. Cíle, obsah, funkce a etapy sestavení rozpočtu. Kontrola rozpočtu nákladů.
  12. Vztah výsledku hospodaření podniku, výsledků hospodaření vnitropodnikových útvarů a kalkulovaného zisku. Možnosti měření a ocenění interních výkonů; pojetí výnosů v manažerském účetnictví.
  13. Hodnotové informace pro řízení po linii odpovědnosti.

Literatura:

• Fibírová J., Šoljaková L., Wagner J., Petera P.: Manažerské účetnictví – nástroje a metody, Praha, Wolters Kluwer 2015, 402 stran
  • Šoljaková, L. a kol.: Manažerské účetnictví I. případové studie a příklady, VŠE Praha 2014,  1. vydání., 246 stran